yerlİ malı yurdun malı

Emlakçılıkta yerli yabancı rekabeti

Posted on: Mart 24, 2009

emlak1Emlak, yatırım araçları içerisinde en değerli ve en vazgeçilmez olanıdır. İnsanoğlunun yaradılışından bu yana en önemli ihtiyaçlarından birisidir barınma. Tarihden günümüze kadar ulaşmış bir çok değerli yapıyı görme şansına sahibiz. Barınma ihtiyacı günümüz dünyasında insanoğlunu lüks yapılara ve modern tasarımlara yöneltmiştir. Ülkemizde  inşaat sektörü, gelişmiş dünya ülkeleri ile aynı hızla ilerlemektedir. İnşaat sektöründe global markalarımızın çokluğu ve başarılı mühendis, mimar, yöneticilerin ve nitelikli inşaat taşeronlarının olması bu sektörün yıldızının parlamasına neden olmuştur.

Ülkemizin en önemli sorunlarından birisidir pazarlama. Diğer sektörlerde olduğu gibi emlakçılık sektöründe de yerli emlakçılarımızın sıkıntılar yaşadığını görmekteyiz. Ülkemizde ilk zincir emlakçılık ağını kuran yerli firmamız TURYAP’tır. Daha sonra yabancı sermayeli zincir emlakçıların ülkemizin iştah kabartan emlak pastasından pay alabilmek için adeta bir birleriyle yarıştığı bir döneme sahne oldu. Ve halada bu sahnedeki oyun devam etmektedir. Yabancı sermayeli zincir emlakçılar yetmediği gibi, irili, ufaklı ve sayıları oldukça fazla olan, özellikle turizm bölgelerimizde faaliyet gösteren ve kayıt dışı ekonomiye katkıları olmaktan başka hiçbir işe yaramayan yabancı emlakçıların yerli emlakçılarımıza vermiş olduğu zararları iyi incelemek lazım.

Ülkemizde emlakçılık işi ile geçimini sağlayan onbinlerce insanımızın pazarlama konusunda yabancı emlakçılardan hiçbir eksiği olmadığı gibi bulunmuş olduğu bölgeyi daha iyi tanıması da çok büyük bir avantaj sağlamaktadır. Ama gel gelelim yabancı emlakçıların bu işe de el atarak, yıllarını, emeğini  o bölgeye vermiş, tozunu toprağını yutmuş, çilesini çekmiş yerli emlakçılarımızı nasıl zarara uğrattıklarını bir düşünelim. Özellikle belirtmek istiyoruz turizm bölgelerinde yabancı uyruklu bir çok kişinin evlerinden internet yoluyla yapmış oldukları emlakçılık kayıt dışı ekonomiye katkı sağladığı gibi, yerli emlakçılarımızıda büyük sıkıntıya sokmaktadır. Home ofis olarak kullandıkları evlerinden yurtdışı bağlantılı kendi uyruklu vatandaşlarına emlak satışı yapan, hem ülkemiz ekonomisine hemde bu iş ile geçimini sağlayan yerli emlakçılarımızı zarara uğratan bu kişileri denetleyecek ve kontrol altına alacak herhangi bir yasal düzenlemenin olmayışı ülkemiz adına büyük bir boşluk.

Kendi ülkelerinde bile bu kadar serbest, vergisini ödemeden emlakçılık yapabileceklerini hiç sanmıyoruz. Tam tersi olduğunu düşünürsek, bir yerli emlakçımızın yurtdışında evinden aynı yollarla emlakçılık yapabilir mi? O ülkenin emlakçıları buna müsaade edermi? O ülkenin kurumları buna müsaade edermi? O ülkenin vatandaşları kalkıpta kendi emlakçıları varken, yabancı bir emlakçıdan hemde kayıtdışı ekonomiye dahil olan, ülkesinde vergi kaçıran bir yabancı emlakçıdan emlak satın alırmı? Tüm bu soruların yanıtı tabiiki böyle bir şeyi yerli emlakçılarımızın yurtdışında yapmaları söz konusu bile olamaz. Pekala nasıl oluyorda bu rahatlığı hiçbir yerde kaydı olmayan, ülkemizden vergi kaçıran ve kazandıkları paraları kendi ülkelerinde değerlendiren bu kişiler ülkemizde buluyorlar?

Yasalarda ki bu boşluğu gören ve çok iyi değerlendiren, herhangi bir yere kaydı olmayan, kayıt dışı ekonomiye çalışıp vergi kaçıran, bu işe yıllarını vermiş, vergisini ödeyen, yerli emlakçılarımızı zarara uğratan  yabancı emlakçıların tesbiti ve gerekli yaptırım cezalarının uygulanması devletimizin ve vatandaşlarımızın sayesinde kontrol altına alınacaktır. 

Ayrıca yabancı emlakçı zincirlerinin çokluğu ile ilgili yerli emlakçı zincirlerinin daha aktif ve yayılma politikası izleyerek, yabancı emlakçı zincirinin bir halkası olan emlakçılara uygun birer teklif yaparak kendi lehlerine döndürmeleri, yani kendi tabelalarını astırabilmek için uygun şartlar oluşturmaları gerekmektedir. Kurumsallaşmış yerli emlakçılarımızın yöneticilerinin bu konuda ivedi bir biçimde önlem alması gerekmektedir. Ülkemizin en önemli ticari kazancını yerli girişimcilerimizin kazanması, kalkınması ve ülke ekonomisine katmadeğer yaratmasını sağlamasıda kurumsal kimliğe sahip yerli emlak şirketinde görevli yöneticilerimizin asli görevleri arasında yer almalıdır.

Emlak almak isteyen vatandaşlarımızın tek tercihi vergi kayıdı tescillenmiş yerli emlakçılarımızdan hizmet alması olacaktır.

Reklamlar

1 Response to "Emlakçılıkta yerli yabancı rekabeti"

Emlak almak isteyen vatandaşlarımızın tek tercihi vergi kayıdı tescillenmiş yerli emlakçılarımızdan hizmet alması olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Türkiye’nin en keyifli, en renkli, en eğitici emlak sitesi

Mart 2009
P S Ç P C C P
« Şub   Nis »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popüler Yazılar

Kategoriler

Son Yorumlar

online

web counter
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: