yerlİ malı yurdun malı

Çözüm yerli malında, Yerli malı kullanın komşunuz işsiz kalmasın

Posted on: Aralık 14, 2008

Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Türkmenoğlu, “Krizde ekonominin ayakta kalması için vatandaşları Türkiye’de üretilen ürünleri kullanmaya davet ediyoruz” dedi

Egeli ihracatçılardan, global ekonomik krizin etkilerini ağırlaştırdığı bir dönemde istihdamı korumak ve artırmak amacıyla bir çağrı geldi.
Kriz ortamında en fazla etkilenenlerin işini kaybedenler olduğunu belirten Egeli ihracatçılar, tüketicilere “Türkiye’de üretilen malları kullanın, komşunuz işsiz kalmasın” çağrısında bulundu.
Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, “Bu sayede ekonomimizin ayakta kalması sağlanabileceği gibi, sosyal barışın da devamını sağlamak mümkün. Avrupa’da kendi ülkelerinde üretilen malları tüketmek bir akım halinde. Bugün bir Fransız, Alman arabası satın alan komşusu ile konuşmuyor” diye konuştu.

REKABET GÜCÜ
Türkiye’de otomotivden beyaz eşyaya, kozmetikten gıdaya, elektronikten makineye hemen hemen her sektörde dünya standartlarında üretim yapıldığını ve 45 bin ihracatçı firma tarafından 200’ün üzerinde ülkeye ihracat yapıldığını belirten Türkmenoğlu, “Ekonomik kriz ortamında tüm dünyada tüketim düşüyor. Tüketim düştüğü için ihracatımız da geriliyor. 2008’de 130 milyar dolar seviyesinde olan ihracatımız 2009’da yüzde 17’lik gerileme ile 112 milyar dolar seviyesine düşecek. İhracattaki 18 milyar dolarlık düşüşün istihdamda gerilemeye yol açmaması için, kriz ortamında çalışanlarımızın işsiz kalmaması, işletmelerimizin üretime devam edebilmesi için vatandaşlarımızı Türkiye’de üretilen malları tüketmeye davet ediyoruz. Bu sadece ekonomik krizin yıkıcı etkilerini bertaraf edebiliriz. Aksi takdirde istihdamda oluşacak düşüş ekonomik krizin toplum üzerindeki etkisini daha ağır hale getirecektir” diye konuştu. Türk sanayisinin son 4-5 yıllık süreçte aşırı değerli YTL nedeniyle rekabetçiliğini yitirdiğini, son aylarda YTL’nin olması gereken değere geldiğini ancak bu kez global krizin baş gösterdiğini anlatan Türkmenoğlu, dış ticaret ve cari açığın düşmesi için yeni oluşan fırsatın ıskalanmaması gerektiğini, toplum olarak oluşturulacak sinerji ile mevcut ortamın fırsata dönüştürülebileceğini belirtti.

BANKACILIK SİSTEMİ
Ekonomik kriz ortamında iç tüketimi canlandırmanın ve istihdamı korumanın çok önemli olduğuna işaret eden Türkmenoğlu şöyle devam etti: “Avrupa’da kendi ülkelerinde üretilen malları tüketmek bir akım halinde. Bugün bir Fransız, Alman arabası satın alan komşusu ile konuşmuyor. Biz de Türkiye’de üretilen ürünleri kullanmalıyız. Bu sayede hem istihdama olumlu katkı yapacağız, hem dış ticaretimiz dengeye gelecek, hem de işletmelerimiz global krizden en az zararla çıkacak, işletmelerimiz kullandıkları kredileri zamanında ödeyebilecek bankacılık sistemi ayakta kalacak. Kısaca ekonomik sistem rayında hareket edecek.”

TOPLUMSAL DAYANIŞMA
Türkmenoğlu, şöyle devam etti: “Her gün çok önemli sanayi kuruluşlarımızdan, bankalardan çok sayıda çalışanın işine son verildiğini duyuyoruz, gazetelerde okuyoruz. Böyle bir ortamda çalışan işçilerde acaba sıra bize mi geliyor endişesiyle işlerine konsantre olamıyorlar. Bu süreçten toplum olarak Türkiye’de üretilen malları kullanarak en az zararla çıkabiliriz. Türkiye’de üretilen malları kullanmaya yöneldiğimiz takdirde ilk etapta mevcut istihdamın korunmasına katkı koymuş olacağız. Bir sonraki aşamada ise istihdama ilave güç sağlamak olacaktır. Bu da toplumsal dayanışmanın önemini ve gereğini ortaya koyacaktır.”

Tüketicilere öneriler
* Türkiye’de üretilen veya montajı yapılan otomobiller tercih edilmeli.
* Firmalar çalışanlarına Türkiye’de üretilen veya montajı yapılan otomobilleri almalı.
* Elektronik eşyada Türkiye’de üretilen LCD, DVD, klima ve beyaz eşyayı tercih etmeli.
* Somon gibi ithal balıklar yerine çipura, levrek ve alabalık gibi yerli üretimleri tüketilmeli.
* Yerli mandalina dalında çürürken ithal muza rağbet edilmemeli.
* Tekstil ve konfeksiyon sektörümüzün ürettiği ürünler tüm dünyaya ihraç edilirken, ithal markalara dövizimiz akıtılmamalı.
* Kalitesiz Çin ayakkabıları yerine Türk sanayicileri tarafından üretilen kaliteli ayakkabılar tercih edilmeli.
* Kamu binaları başta olmak üzere Türk doğaltaşı kullanılmalı.
* Hipermarketler kalitesiz Çin malları yerine Türkiye’de üretilmiş kaliteli malları tüketicilere sunmalı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Türkiye’nin en keyifli, en renkli, en eğitici emlak sitesi

Aralık 2008
P S Ç P C C P
« Kas   Oca »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popüler Yazılar

Kategoriler

Son Yorumlar

online

web counter
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: