yerlİ malı yurdun malı

Hep destek, tam destek

Posted on: Eylül 1, 2008

 

Çok düşünülmesi gereken bir konu, bu ülkenin firmaları, bu ülkenin insanlarından yeterli desteği göremiyor. 

İş böyleyken bile, yerli firmalarımızın dünya markalarıyla rekabeti ve dünya markası olma yolunda ki başarılı çalışmaları takdire şayen. Bu ülkenin insanları olarak, yerli markalarımıza gereken desteği verdiğimizde, ülkemizden bir çok küresel marka çıkaracağımıza olan inancımız tamdır.

Çok başarılı her biri, yönetiminden, personeline, kaliteli ve yenilikçi üretiminden, hizmetine, birbirinden değerli firmalarımız dünya standartlarının üzerinde, kurumsal kimlik yapıları ders verilecek düzeyde, profesyoneller.

Zaten yabancı sermayenin de, yerli firmalarımıza ortaklık teklifleri başarılarının bir göstergesi değilmidir ?

Dikkatinizi çekmiyor mu ? Küresel marka olan şirketlere, iş öğreten, yön veren, hatta yönetimin en tepesinde olanlar bizim ülkemizin insanları değilmi? Dünyayı yönetmeye başlayan bir Türkiye yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Sadece ekonomik alanlarda değil bu değişim, bilim, spor, teknoloji, sanat dallarında da değişimi ve bu değişimin getirdiği başarıyı görebiliyoruz.

Ülkemizin insanlarının başarılarından bahsediyoruz burada hanımlar, beyler. Bir çoğumuz farkında bile değiliz bu başarıların, yurt dışında ülkemizi nasıl temsil ettiğini. Çok çetin şartlarda rekabet edilerek, ter dökülerek, emek harcanarak, bir çok aşamadan geçilerek elde ediliyor başarılar. Okunduğu, yazıldığı gibi basit değil. Hatta yukarıda belirttiğimiz gibi, bu ülkenin insanlarından yeterli desteği görmediği halde bu başarılar geliyor. Rekabet edilen yabancı ülke firmalarının, kendi ülkelerinde vatandaşları tarafından nasıl desteklendiğinide biliyoruz.

Yabancı şirketlerin ülkemizde ki pazar payı pastasından aldıkları dilim ne kadar çabuk büyüyor. Bugün pazara giren yabancı şirketler, yarın bir bakıyorsunuz ülkemizde pazar payının lideri konumuna gelmiş. Hemde verdikleri bir haftalık reklamla. Yunanlıların ülkelerinde bir Türk bankasını açtırmama gayretlerine bakın, birde bizim ülkemizde ki kolaylığa ve insanlarımızın bu bankalara para yatırabilmeleri için bekledikleri sıraya. Bu ülkelerin yarattığı bir pislik değilmidir, ülkemizde yaşanan terör, hemde herkes tarafından çok iyi bilindiği halde. Vatandaşımız ne yapıyor, hesap açtırmak için, para yatırmak için adeta birbirleriyle yarışıyorlar.

Tam tersini yapabilirmiyiz acaba ? Başka ülkelerde pazar payı pastasından pay kapmayla kalmayıp, pazarın lideri konumuna gelebilirmiyiz mesela, hemde bir haftalık reklamla. Yunanistan’da banka açıp, yunan vatandaşlarını, Türk bankalarına çekebilirmiyiz mesela, onlarda yarışa girerler mi bizler gibi para yatırmada, hesap açtırmada.

Türkiye’mizde banka kıtlığı mı var? Diğer sektörler içinde geçerli. Kıtlık mı var, yabancı kapılarındasınız ?

Yerli firmalarımıza ve üreticilerimize karşı bu kadar duyarsız olunmamalı, desteklenmeli (HEP DESTEK TAM DESTEK), bilinçlenmeli, farkına varmalı.

Bırakalım da artık kendi insanlarımız kazansın, kendi memleketlerinde. Pazar paylarının lideri olsunlar, kendi vatanlarında.

Gönlümüzden geçen ve hedeflerimiz içerisinde de olan, içeride güçlenen yerli markalarımızın, küresel marka dünya devlerine ortak olması veya satın alması. Ülker’in Godiva’yı , Beko’nun Grundig’i, Vestel’in Vestfrost’u satın alması, ülkemiz adına, ekonomi alanında, futbolda dünya şampiyonu olmuş milli takımımızın başarısı kadar önemli ve gurur vericidir.

Bizlere düşen görev, tüketim tercihlerimizi yerli markalardan yana kullanarak, küresel marka olma yolunda ilerleyen, ülkemizi dünya piyasalarında temsil eden, , dünya piyasalarındaki markalarla rekabet eden, bu ülkenin yerli markalarına sahip çıkıp, desteklemek, içeride önlerini açarak güçlenmelerini sağlamak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Türkiye’nin en keyifli, en renkli, en eğitici emlak sitesi

Eylül 2008
P S Ç P C C P
« Ağu   Eki »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popüler Yazılar

Kategoriler

Son Yorumlar

online

web counter
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: